Polohování oděvních střihů na látku

Co před střihnutím do látky zohlednit?

Typ materiálu

Účel jednotlivých částí modelu

Využití vzoru materiálu

Šipky na střihu

V tomto článku bych se ráda zaměřila na možnosti, jak položit střih na látku, abyste z výsledného výrobku nebyla zklamaná. Střih totiž není jen kus papíru, který položíte na látku a vystřihnete. Správně vymodelovaný střih vytvoří padnoucí oděv. Když jej však špatně položíte na látku, tak vám skvělý střih bude k ničemu. Může dojít k mnoha vadám. Například, že model nebude pružit tam, kde by měl nebo se látka prověsí a model nebude vypadat hezky. Je dobré vědět, jak s ním na látce zacházet, aby váš výrobek byl opravdu dokonalý.

Jaký máte materiál?

První, co byste před položením střihu měla vědět, jakou látku vlastně máte. Každý materiál má jiné možnosti, které můžete využít k položení střihu. Jiný způsob pokládání budete využívat na pleteniny, jiný na softshell a úplně jinak využijete obyčejné plátno.

Charakteristické vlastnosti látky vznikají již jejím tkaním, kdy se do osnovy zatkává útek. Tím se vytvoří vazba, která je pro každou látku jiná. Zároveň tak udává možnosti, jak se střihem na látce zacházet. Hlavní slovo mezi těmito dvěma nitěmi má osnova. Určuje, kam látka pruží nebo jestli má nějaký vlas, který musíte brát v potaz v polohování střihu. Nesprávné položení střihu vůči osnově, může zapříčinit, že se vám ve výsledném modelu budou točit švy, zkrabatí se nebo se z jedné strany model stáhne a na druhé straně povolí.

Příprava střihu vykreslením

Už když střih vykreslujete z časopisu nebo ze samostatně zakoupeného střihu, nakreslete si na něj všechny šipky a značky, které při vykreslování najdete. Pro polohování střihu je důležitá šipka, která ukazuje směr osnovy. Tato šipka by pak měla být rovnoběžná právě s osnovou na tkanině.

Různé části střihu se mohou pokládat různým způsobem a pro orientaci slouží právě tato značka. Například podsádka se u oděvu z tkaniny pokládá šikmo vůči osnově, aby byla lépe tvarovatelná při šití. Proto na ni bude i šipka pravděpodobně jinak než u ostatních částí střihu. Při špatném položení ztratí podsádka svoje vlastnosti a můžou se při šití vyskytnout potíže s nedostačujícím nebo chybějícím materiálem. A se špatně položenou podsádkou bude špatně vypadat i výstřih, kde se často při šití z tkanin využívá.

Už na začátku celého procesu je důležité zohlednit spoustu bodů, které vedou ke zdárnému cíli. Můžete si i nastudovat tzv. polohový plán, který je častou součástí informativního textu ke střihu. Ten vám názorně ukáže, jak výrobci doporučují střih na látku položit.

Již při prvním pokládání střihu si tedy o látce zjistěte její vlastnosti – směr pružnosti,  kudy vede osnova a útek, zda má látka chloupek nebo ne, jestli se jedná o pleteninu nebo je třeba dodržet návaznost vzoru. Nezapomeňte na vykreslení značek na střihu a správné položení jednotlivých dílů střihu.

Druhy pokládání střihu

Položení rovnoběžně s osnovou

Tento způsob je asi nejčastější a všichni ho tak nějak intuitivně používáme hned od počátku. Samotná látka nám jde naproti ke správnému položení svým vzorem nebo vlasem. Je tedy nutné hlídat si případně vzor, aby na výsledném modelu navazoval.

Položení šikmo na směr osnovy

Šikmo na směr osnovy není tak běžné. Některé části střihu (jako například lemovací proužek nebo nějaký druh podsádky) přímo vyžadují tento způsob položení. Zejména ve chvíli, kdy šijete třeba z plátna a potřebujete, aby lemovka pružila. Tuto vlastnost získá právě díky šikmému položení na látku. Tímto způsobem můžete pokládat části střihu třeba i na jednobarevný sofsthell, který nemá vazbu s osnovy a útku.

Položení rovnoběžně s útkem

Tento způsob položení střihu se využívá hlavně v případech, kdy chcete využít tzv. bordury, která je natištěná pouze při okraji látky. Když byste si ráda ušila šaty, které budou mít spodní okraj zdobený květinovým motivem na látce, budete pokládat právě tímto způsobem. Je však nutné počítat s jinými vlastnostmi modelu, hlavně co se pružnosti týče.

Co před střihnutím do látky zohlednit?

  • Typ materiálu
  • Účel jednotlivých částí modelu
  • Využití vzoru (chloupku) materiálu
  • Šipky na střihu

Nevíte si stále rady? Vstupte do facebookové skupiny a zeptejte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *