Vše, co Potřebujete vědět o oděvních střizích

Jestli jste se odhodlali z malých projektů přejít k šití oblečení, bez střihů se těžko obejdete. Jsou důležité na cestě od obrázku ke zdárnému výrobku. Když vás to navíc chytne, začnou se množit raketovou rychlostí. V článku popisují tipy, druhy střihů, na co je kreslit, jak značit a efektivně je organizovat.

Kde sehnat střihy?

Zdarma ke stažení

Než se pustíte do prvního trička, pravděpodobně budete hledat střihy zdarma. Existuje spoustu webů a facebookových skupin, kde si můžete stáhnout střih a vyzkoušet si, jestli vás to bude bavit. U mě si můžete stáhnout střih na Univerzální čepičku (podívat se na videonávod) a Dětskou zástěrku.

Jednotlivé střihy

Jestliže vás šití oblečení chytne, přejdete o úroveň výše a zjistíte, že je mnohem jednoduší si koupit střih s již předkreslenými velikostmi, než je dlouze vyhledávat na internetu. Takový střih se prodává buď elektronicky, kdy vám do emailu přijde soubor, který si vytisknete na několik stran, slepíte k sobě a následně vykreslujete střih na hedvábný papír. Nebo vám ho dodavatel vytiskne na jeden velký arch papíru a ten přijde poštou v obálce. Je zhotovený pouze na jeden model a skrývá se v něm několik velikostí.

Střihové časopisy

Další úroveň střihové zásoby si můžete vytvářet ze střihových časopisů, kde najdete několik různých modelů ve všech možných velikostech. Výhodou je, že máte pohromadě střihy třeba na celou sezónu a můžete se tak oblékat od jara do podzimu. Mimo to se většinou vyplatí i finančně. Se střihovým časopisem si kupujete střihy několika velikostí na třeba i 20 modelů. Střihové časopisy si můžete i půjčit v knihovně. Zkuste zajít do té vaší a zeptat se, zda je mají k dispozici.

Narýsujete si ho samy

Nejvyšší a poslední úrovní, kam se až můžete dostat, je vlastní střih na vlastní postavu. Pokud jste již odrostla věku střední odborné školy, existuje řada expertů, které rýsování střihu na vlastní postavu učí. Včetně modelace a následné výroby.

Na co střihy kreslit?

Je několik různých materiálů, na které můžete vaše vybrané střihy nakreslit. Jejich výběr záleží i na tom, jak s nimi dál budete nakládat. Zda se s k nim budete často vracet, upravovat je, předělávat nebo naopak vám postačí jednou vykreslit a nechat být.

Hedvábný papír

Bez něho se neobejdete pokud střihy vykreslujete ze střihových časopisů. Je to jemný průhledný papír, který sežene v každém lepším (a možná i horším) papírnictví. Prodává se po arších, které mají velikost kolem 1m na 1m. Arch stojí přibližně 5 Kč. Je velmi jemný a často se dost trhá, takže ho doporučuji na střihy, které vám poslouží jen jednou nebo párkrát za X let.

Pečící papír

Pečící papír je variantou hedvábného papíru, když jej zrovna nemůžete sehnat. Dobře se s ním pracuje, je trochu pevnější a střih na něj bez problémů vykreslíte. Nevýhodou je jeho šířka, poněvadž se může stát, že některé části střihu se na něj prostě nevejdou a vy budete muset slepovat papíry k sobě.

Fólie

Nesmrtelnější variantou pečícího papíru je folie nebo také igelitový ubrus. Takový ten plastový ubrus, který můžete na metry koupit ve vaší galanterii nebo domácích potřebách. Je pevný, fixem překreslíte střih a netrhá se.

Karton

Na střihy, ke kterým se budete často vracet doporučuji pevný karton, na který střih pořádně překreslíte. Doporučuji využít pravítka a křivítka, aby opravdu sloužil tak, jak má. U těchto materiálů je riziko protržení nízké a životnost střihu pak docela vysoká.

Jak střihy značit?

Abyste se později z té záplavy střihů vyznali, je dobré si je systematicky označovat. Doporučuji zavést si systém značení, který pak budete aplikovat na všechny budoucí střihy. Ušetří vám to spoustu hodin hledání původu střihu a co z oněch částí ušijete.

Co doporučuji na střihy napsat?

  • Název modelu
  • Velikost modelu
  • Část střihu (přední díl, zadní díl, rukáv…)
  • Počet částí střihu (každý střih má několik částí a je fajn vědět, kolik jich je, abyste se mohly dopátrat toho, že vám třeba chybí rukáv)
  • Pro koho je určený (dívčí, chlapecký, dámský, pánský)
  • Původ střihu (když se vám část střihu ztratí, víte kde ho najít a část si dokreslit – facebooková skupina, webová stránka, časopis)
  • Poznámky (když se stane, že střih není úplně podle vašich představ, napište si k němu poznámku na co si příště dát pozor)

Jak střihy ukládat

Jestliže se dostanete do fáze, kdy budete šít celé své rodině a nejbližšímu okolí, střihy vám začnou trochu přerůstat přes hlavu. V tuto chvíli nastupují designové šanony a kartotéky. A když jsou pěkně uložené, máte chuť se k nim i vracet. Neodrazují vás stohy různých částí, ze kterých nevíte co ušít. Jak tedy efektivně a přehledně organizovat střihy?

Srolovat do ruličky

Jednoduše a ekologicky je srolujete a vložíte do ruličky od toaletního papíru. Tu pak z vrchní strany popíšete a srovnáte je třeba do krabice od bot. Nevýhodou tohoto způsobu ukládání je jeho objemnost.

Složit do obálky

Jednoduchým a efektivním řešením je složit střih do obyčejné obálky a potřebné iniciály nadepsat. Tyto obálky pak vkládat do krabice a postupně si tak vytvořit přehlednou kartotéku.

Vložit do fólie

Vrcholem sbírání střihů jsou designové šanony a v nich systematicky seřazené střihy ve fóliích. Pokud jste tvůrčí duše do morku kostí, určitě jsou vám všechny tvořící oblasti blízké a papír od nich nebude daleko. Šanony, desky, obaly a pořadače všech různých barev a tvarů. V tom se vidím já. Třešničkou na dortu, kterou jsem pro vás připravila je úvodní list do těchto průhledných desek. Stačí vytisknout, načrtnout model, dopsat potřebné iniciály a zaevidovat do své designové poličky. No není to nádhera? Je, viďte. Tak honem stahovat, tisknout, nadepisovat a nezapomeňte vybrat nějaký super krásný pořadač, do kterého budete vkládat své střihy.

STÁHNOUT ORGANIZÉR

1 komentář: „Vše, co Potřebujete vědět o oděvních střizích

  1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, organizér je střihům už nelze stáhnout? Omylem jsem si to smazala….a je opravdu super. Děkuji za info. Iva Sodomková

Komentáře jsou uzavřeny.