Jak ušít látkový pytlík v 7 krocích

Pytlík, taková obyčejná věc, řekne si kde kdo. Jenže jeho neobyčejnost spočívá právě v jeho obyčejnosti. Má nekonečně mnoho velikostí, několik různých způsobů šití a tolik možností jeho využití – na ovoce, na koření, na čaje, na hračky, na kostičky, na knoflíky, na chleba, na kamínky z cest, na tělocvik a určitě vymyslíte i spoustu dalšího využití.

Jaké zvolit rozměry?

Ideální rozměry pytlíku neexistují. Velikost se odvíjí od jeho budoucího využití. Vždy vycházím z toho, na co pytlík potřebuji. Jiný rozměr budete volit na koření a jiný na ovocný pytlík. Já vycházím z výsledného rozměru, kterého chci docílit a vynásobím si jeho délku dvěma plus přičtu 4 cm na potřebné záložky na tunýlky.

KROK 1

Pytlík, který s tebou v tomto návodu šiji, má rozměry 25×50 cm a slouží na látkové pexeso Lesních zvířátek.

KROK 2

Pomocí žehličky zažehli okraje 2 cm do rubu látky. Děláš tak proto, aby se ti v dalších fázích lépe orientovalo v šití a v poslední fázi i snadněji zahýbal okraj na tunýlek.

KROK 3

Celý obvod látky na pytlík začisti pomocí klikatého stehu nebo overlocku. Přehni látku na půl lícem k líci a sešpendli si ji k sobě. Na okraji látky si špendlíky označ místo, které při šití vynecháš. Později bude sloužit jako dírka tunýlku pro tkaničku.

Uprostřed mezi špendlíky vidíš ono zažehlení z předchozího kroku.

To samé vytvoř i na druhé straně pytlíku, abys měla dírky dvě. Na každé straně pytlíku jednu dírku. Samozřejmě by pytlík fungoval i s jednou, ale už by nebyl tak parádně stahovatelný ze dvou stran, jak vidíš na úvodní fotce návodu.

Sešij po obou stranách k sobě obě části pytlíku a nezapomeň vynechat šití mezi značením špendlíky.

Takto pak vypadá dírka, když je vynechané šití.

KROK 4

Aby dírka při následném používání byla pevná, obšij ji kolem dokola rovným stehem. V horní a spodní části dírky doporučuji dvojité šití.

To samé platí i na druhé dírce.

KROK 5

Nyní se pustíme do tvoření tunýlku.

Zahni látku směrem do rubu, linii ti pomáhá držet ono zažehlení. Vzniklá dírka tak vychází z jedné poloviny do líce a z druhé poloviny do rubu. Je jakoby na vrcholu onoho zahnutí.

Prošij tunýlek kolem dokola obvodu pytlíku, čímž se vytvoří tunýlek pro tkaničky.

KROK 6

Připrav si dvě šňůrky, které budeš provlékat obvodem pytlíku. Měly by být o kousek delší než je jeho obvod. K tomuto pytlíku ti budou stačit 2x 35 cm tkaničky. Já jsem použila keprovku (nebo také tkaloun), kterou můžeš koupit třeba ZDE.

Pomocí zavíracího špendlíku provlékni tunýlkem nejdříve jednu tkaničku kolem dokola a vylez zase tou samou dírkou, kterou jsi vešla. To samé udělej i s druhou tkaničkou, akorát vejdeš dírkou, která ještě není obsazená.

KROK 7

Spoj uzlíky tkaničky k sobě a máš HOTOVO.

Zkrácený návod si můžeš stáhnout a vytisknout ZDE.


Pidikurz Malé hračky pro velkou radost.

Pro radostný vískot vašich dětí. Ušijte ty svoje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *