6 věcí, které by neměly chybět začínající švadlence

Konečně jste se rozhodla, že začnete šít. Dlouhé večery jste brouzdala internetem a hledala ten nej šicí stroj na vaše malé velké šití na jídelním stole.

Jaké pomůcky k šicímu stroji?

Úspěšně jste si ho vybrala a teď zvažujete, co pořídit dál? Co všechno potřebujete mít při ruce, aby se ta první věc, kterou ušijete, podařila?
Obchody nabízí již hotové krabičky s různým obsahem, který vypadá, že by se mohl hodit. V každém z nich je však jiný obsah. Jaké pomůcky tedy budou ty pravé pro začínající švadlenku?

Bez kouzelného kufříku se obejdete

Já si myslím, že pro první šití není potřeba žádného spásného kufříčku, na první pohled napěchovaného pomůckami. K prvnímu výrobku, kterým může být například obyčejný látkový pytlík (fotonávod Jak ušít látkový pytlík v 7 krocích) budete potřebovat všehovšudy 6 pomůcek.

Které to jsou?

1. Nůžky

I když se to možná nezdá, tak na nůžkách opravdu záleží. Určitě byste ráda, aby střižená látka měla rovný kraj. Její stříhání byla radost a šití byla díky rovně střiženému materiálu mnohem snazší. Vybírejte s ergonomickým tvarem a čepelí alespoň 10 cm.

DŮLEŽITÉ: Nepoužívejte krejčovské nůžky na žádný jiný materiál než na látku, jinak si ztupíte ostří a nůžky už nebudou správně fungovat.

2. Špendlíky

Kousek špičatého drátku s hlavičkou na sto způsobů. Kdo by si řekl, jak taková obyčejná věc může ovlivnit výsledek šití. Podrží látku přesně tam, kde má být. určitě by neměl chybět v žádném kufříku začínající švadlenky.

3. Páráček

Tahle malá nenápadná věcička umí obrovské divy. Dokáže jednoduše „přeříznout“ nit a hladce tak zbavit výrobek nevhodného šití. Párání asi nikdy nebude radost, ale s tímto „porychtungem“ bude aspoň o něco málo snazší.

4. Krejčovskou křídu

Jak jinak poznačit na látku kudy stříhat, než pomocí krejčovské křídy. Nejčastěji se používá obyčejná křída ve třech různých barvách. Já mám nejraději růžovou, která si rozumí jak se světlou, tak s tmavou látkou.


5. Krejčovský metr

Když šijete doplňky do domácnosti, často jejich střih přizpůsobujete svým vlastním potřebám. K přenesení rozměrů z hlavy na látku slouží právě krejčovský metr. 

6. Nitě

Jen díky nitím spojíte dvě látky k sobě. Tak na ně rozhodně nezapomeňte. Pro začátek stačí neutrální sada barev – černá, bílá, červená, žlutá a modrá.

Na první pohled by se mohlo zdát, že to jsou drobnosti, které může švadlenka i postrádat. Ovšem ulehčí práci natolik, že je doporučuji pořídit bezprostředně před prvním šitím. Metrem vytvoříte jednoduchý střih, krejčovskou křídou poznačíte kudy ostrými nůžkami stříhat a špendlíky vám pomůžou přidržet látku přesně tam, kde potřebujete. Když se něco nepovede, což se stane i profíkovi, poslouží páráček ke snadnému návratu k začátku.

Chcete si vyzkoušet něco jednoduchého? Ušijte pytlík podle videonávodu.

Chcete se poradit? Přidejte se do facebookové skupiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *